Renkli bir Renkler Serisi Bölüm 1: Sıcak Renkler - Colors of Life
Renkli bir Renkler Serisi Bölüm 1: Sıcak Renkler - Colors of Life

renk uyumu, Sıcak renkler, Renk nedir, renklerin anlamı , renk kodları , renk çemberi ve renk armonisi ! Hepsi Renkler serisinde..Renkleri anlayın ve stilinizi renklendirin.

Evet, bugünlerde renkleri stilime katmak istiyorum. Ve evet, renklerle istediğim stili yakalamak göründüğünden çok daha zor, enazından benim için. Pratik yapıp biraz da olsa öğrenmek mümkün diye düşünüyorum, bu yolculukta benimle yürür müsünüz ?

Bu serimiz beş bölümden oluşacak. Birinci bölümde sıcak renklerden, ikinci bölümde soğuk renklerden, üçüncü bölümde nötr renkler, dördüncü bölümde renk armonilerinden bahseder, ve son, yani beşinci bölümde de biraz çalışma yaparız diye düşünüyorum.

Soğuk renkler ile devam etmek isterseniz : Renkli bir Renkler Serisi Bölüm 2 : Soğuk Renkler

Nötr renkler ile devam etmek isterseniz: Renkli bir Renkler Serisi Bölüm 3: Nötr Renkler

Renk armonileri ile devam etmek isterseniz : Renkli bir Renkler Serisi Bölüm 4: Stiliniz için Renk Armonileri

Renkler insanların üzerinde uzmanlaştığı ve kariyer yaptığı bir alan aslında. Çoğu firma bu alanda uzmanlardan destek alıyor, çünkü renkler bir objenin sadece görünüşünü değiştirmiyor, aynı zamanda gören insanın hislerini etkiliyor.

Yukarıda görmüş olduğunuz çembere, renk çemberi diyoruz. Ve renk çemberi içerisinde üç adet ana renk var; mavi, kırmızı ve sarı. Biz bu üç renge birincil renkler diyoruz ve arada kalan diğer renklere de ikincil renkler diyoruz, ki bunlar da ara renkler oluyor. (Merhaba ilkokul resim dersi hocam.)

Sıcak Renkler

Kırmızı, turuncu, sarı ve bu üç rengin türevleri sıcak renkler olarak adlandırılıyorlar. Ateşin rengi, gün doğumu ve gün batımı, sonbaharda renk değiştiren yapraklar.. Klişe olması gerçek olmasını değiştirmiyor, sıcak renkler eşittir tutkulu, enerji veren ve pozitif renkler.

Kırmızı ve sarı birincil renkler (ikiside sıcak renkler), turuncu da bu ikisinin ortasında bir renk olduğunda ikincil bir renk oluyor. Yani, sıcak renklerin tamamı tamamen sıcaktırlar, yani herhangi bir soğuk renk ile karışmamışlardır.

Mutluluk, tutku, coşku ve enerji yansıtmak istiyorsanız, sıcak renkleri kullanın.

Kırmızı ( Ana Renk )

Kırmızı, gerçek anlamda, çok sıcak bir renk. Kırmızı ateştir, şiddettir, savaştır. Kırmızı Game of Thronestaki Melisandredir 😀

Kırmı rengin insan üzerinde fiziksel etkileri de vardır metabolizmayı hızlandırır, solunumu yükseltir, bizi heycanlandırır.

Velahılkelam, iyisiyle kötüsüyle kırmızı bize heyecan verir. Güç ve tutku göstermek istediğinizde kırmızı giyebilirsiniz.

Açık kırmızılar enerji verirken, koyu kırmızılar güçlü ve zariftir.

Birkaç monokrom renk armonisi (kendisini anlatacağız…)

Bir de yılan akademisi için gelsin 🙂

Turuncu (Ara Renk )

Turuncu bir ara renktir, coşkulu ve enerjilidir. Turuncu yaratıcılık ve hareket ila bağdaştırılır. Kırmızıya göre daha arkadaş canlısı ve davetkardır fakat kırmızı gibi gözünüze sokmaz. =D

Sarı (Ana Renk)

Sarı, sıcak renklerin ennnn enerjilisi, en parlağıdır. Mutluluk ve güneş ışığıyla bağdaştırılır. Sevinç ve mutluluk için sarıyı kullanabilirisiniz.

Sosyal Medyada da Bizi Takip Edin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *